Odważ się na wizytę u psychologa – pierwsza wizyta u psychologa, jak się przełamać

Podjęłaś już w duchu tę pierwszą i najważniejszą decyzję: udasz się po pomoc do psychologa.

Przede wszystkim należą Ci się gratulacje: mówienie o swoich emocjach,  postawa poszukiwania pomocy, powiedzenie „dosyć tego, chcę przestać cierpieć”! wymaga odwagi, ale jest też najskuteczniejszą metodą uporania się z tym, z czym samemu trudno sobie poradzić.

Psycholog psychologowi nie równy. Od rodzaju Twojego problemu zależy wybór osoby, do której powinnaś się udać. Jeśli np. masz problemy z wychowaniem dzieci czy wnuków wybierz psychologa pracującego w poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeśli problem dotyczy relacji w Twojej rodzinie- wybierz psychologa pracującego w nurcie systemowej terapii rodzin, jeśli problem ma charakter nagły i niespodziewany np. śmierć bliskiej osoby, stanie się ofiarą przestępstwa- zgłoś się do psychologa z praktyką w interwencji kryzysowej (znajdziesz go min. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej), jeśli chcesz porozmawiać na tematy osobistych przeżyć- zgłoś się do psychologa-psychoterapeuty.

Zapoznaj się z opiniami osoby, do której zamierzasz się udać. Zgłoś się do osoby, która wzbudza Twoje zaufanie i ma pozytywne opinie, ale uwaga! liczy się to, czy ktoś czuje, że lepiej funkcjonuje po wizytach u psychologa, a nie to czy to miła pani, której można się wyżalić. Psycholog to nie koleżanka- ma Ci pomóc.

Zastanów się przed kim najłatwiej będzie Ci się otworzyć: czy to ma być kobieta, czy mężczyzna, osoba młoda czy dojrzała. Zastanów się nad wszystkim co pomoże i co przeszkodzi Ci wejść w autentyczny kontakt. Szukaj osoby, która jak najbardziej Ci odpowiada.

Pierwsza wizyta do niczego nie zobowiązuje. Nie musisz przychodzić następnym razem, nie podejmujesz żadnych zobowiązań, nie zawierasz umów, niczego sobie nie obiecujecie. Jeśli psycholog nie przekona Cie do siebie- po prostu więcej do niego nie przyjdziesz.

© Copyright Psychika kobiet 2024