Nie lubię się wyróżniać

To na pewno jedno z haseł osoby nieśmiałej i tym samym jeden z ulubionych sposobów na życie. W końcu, jak sama nazwa wskazuje, osoba, która jest przysłowiową _szarą myszką_ *woli nie wzbudzać swoją osobą emocji, niepotrzebnego zamieszania lub podziwu*.

Szara mysz zajmuje się sobą i stara się innym nie zaprzątać głowy, nawet jeśli ma problemy. Czasem warto zwracać uwagę na takie osoby w naszym środowisku. Bywa tak, że one w głębi bardzo chciałyby zaistnieć w danym kręgu np. paczki znajomych, szkolnej drużyny siatkarskiej czy kolegów z podwórka, ale niestety nieśmiałość czy inne powody im to uniemożliwiają.*Dobrze też pamiętać o tym, by takimi osobami nie pomiatać i  nie śmiać się z nich*. Nie każdy przecież w genach otrzymał plik cech otwartych, silnych i typowo liderskich.

Można zauważyć różne typy osobowości, które pasują do modelu szarych myszek. Często  w szkole, na takie osoby nikt nie zwraca uwagi, bo to przecież to i tak indywidualistka, która ma swoje zdanie na każdy temat, choć unika publicznych konfrontacji. *Swoją wiedzę czy przemyślenia woli zachować dla siebie*.

Bywają też osoby zauważane, w pełni akceptowane i nawet podziwiane w grupie, jednak cechuje je łagodne, spokojne i bardzo skromne usposobienie. Wielokrotnie pozostają prymusami, są lubiane ale nie potrafią przekuć sukcesów na przebojowy styl zachowania czy brawurowe wypowiedzi na forum. Swoje umiejętności czasem zaniżają lub się z nimi nie obnoszą.

Kolejny przypadek to chyba najmniej lubiany typ osób, na które napotkać można z łatwością w szkole, w pracy czy innym miejscu. Pod przykrywką niezaradności życiowej, rzekomej słabości i nieporadności z premedytacją _żerują_ na innych. *Cel zdobywają bazując na uczuciach innych, litości i płaczu*. Takie osoby manipulują innymi, a w rzeczywistości do szarych myszek na pewno nie należą.

© Copyright Psychika kobiet 2024