Jak nie zostać seks- lodówką

Wraz z wieloma zmianami w okresie menopauzy, zmienia się również sfera seksualna kobiety oraz biologia układu rozrodczego. Wiele zależny od wcześniejszego zadowolenia z życia seksualnego oraz dobrej relacji między partnerami, opartej na zrozumieniu i akceptacji zmian  zachodzących z upływem czasu. 

U kobiet po pięćdziesiątce w wyniku spadku poziomu estrogenów błona śluzowa, która wyściela pochwę staje się cieńsza i wrażliwsza na urazy, a także produkuje znacznie mniej śluzu, co objawia się suchością w pochwie i dyskomfortem w czasie stosunków. Pochwa może ulec skróceniu lub zwężeniu utrudniając tym samym penetrację.

Okres postmenopauzalny obejmuje około połowy dorosłego życia  kobiety, dlatego na satysfakcjonujący sex po pięćdziesiątce popracować należy znacznie wcześniej. Styl życia wolny od papierosów i spożywania dużych ilości alkoholu oraz zdrowa dieta,  aktywność fizyczna spłacają się z nawiązką w satysfakcji z udanego życia seksualnego, a także ciągle ciepłej emocjonalnie relacji z długoletnim partnerem. Bezsprzecznie oksytocyna, która wydziela się podczas orgazmu  odświeża i wzmacnia wzajemne uczucia partnerów. Niebagatelny wpływ na seksualny apetyt ma poziom stresu oraz skuteczność poradzenia sobie z nim. W trosce o sferę seksualną warto zdobyć wiedzę na temat metod radzenia sobie ze stresem. Wiedzę i praktyczne umiejętności można nabyć na warsztatach antystresowych prowadzonych przez trenerów i psychologów. Wysokie napięcie emocjonalne i chaotyczny styl życia, niedosypianie wpływają negatywnie na kondycję fizyczną i ochotę do miłosnych igraszek.

Wsparcie farmakologiczne w postaci hormonalnej terapii zastępczej przynoszą korzystne efekty w postaci spowolnienia zmian zanikowych w obrębie narządów rodnych. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz konsekwentne leczenie chorób związanych z układem krążenia, oraz prowadzenie racjonalnego trybu życia na długo zapewni zadowalający seks.

© Copyright Psychika kobiet 2024