Już nie mogę wytrzymać sama z sobą

Ciągle napięte nerwy jak postronki i wszystko cię denerwuje? Czujesz, jak najdrobniejsze działanie nie po twojej myśli podnosi adrenalinę. Taki stan świadczy o wysokim poziomie stresu i lepiej zastanowić się nad przyczyną. Jednak zmiany menopauzalne nie stanowią przyczyny, każdego stanu poirytowania.

Dystres, czyli destrukcyjny poziom stresu objawia się między innymi wybuchowością, rozdrażnieniem, utratą panowania nad emocjami.  Coraz częściej pojawiają się uwagi na temat niedokładności i zapominalstwa ponieważ wysoki stres powoduje kłopoty w funkcjonowaniu pamięci i skupianiu uwagi. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja psychologiczna.

Przyczyną napięcia emocjonalnego mogą być nieprawidłowe nawyki. Zwróć uwagę o jakich porach kładziesz się spać. Zasypianie codziennie o trzeciej nad ranem odbije się na samopoczuciu. W zakresie snu każdy ma trochę inne potrzeby, ale zadbaj o to by kłaść się spać pomiędzy 22.00, a 24.00 na siedem, osiem godzin. Taki czas snu jest optymalny dla większości ludzi i zgodny z biologicznym zegarem organizmu.

Drażliwości sprzyja picie dużej ilości kawy i palenie papierosów, warto pozbyć się nałogów i ograniczyć kawę do szklanki dziennie.

Silny stres wywiera na człowieka hałas powyżej 80 decybeli w którym pozostaje się przez dłuższy czas. Jeżeli przebywanie w hałasie wiąże się z twoją pracą zawodową to rozdrażnienie i nadwrażliwość na hałas może utrzymywać się także po powrocie do domu.

Wzmożoną nerwowość możesz obserwować u siebie po powrocie do pracy tuż po przebytej chorobie ponieważ organizm jest jeszcze osłabiony.

Drażliwość wzmaga się podczas stosowania diet odchudzających, szczególnie w przypadku ograniczenia węglowodanów. Mózg, bardzo silnie reaguje spadkiem nastroju i poirytowaniem na spadek cukru. To właśnie mózg spala do 20% dziennego zapotrzebowania na węglowodany.

Jeżeli się nie odchudzasz, a obserwujesz spadek masy ciała mimo regularnego przyjmowania posiłków, przy tym odczuwasz drżenie mięśni, to powód do wizyty u lekarza w celu wykonania profilaktycznych badań hormonów tarczycy.

 

© Copyright Psychika kobiet 2024