Częstotliwość występowania alergii pokarmowych

Jednymi z z reguły następujących w aktualnych czasach chorób cywilizacyjnych są alergie. Bez ustanku nie od końca wiadomo, jakie są ich przyczyny. Lekarze podejrzewają, z w wielu wypadkach wielkie znaczenie mają uwarunkowania genetyczne.
alergia pokarmowa
Jeżeli rodzice lub też dziadkowie dotknięci są kłopotem alergii, można przypuszczać, że dziecko także będzie borykało się z alergią.
alergia na skórze
Jednakże coraz częściej usłyszeć można również opinię, że winne alergiom różnorodnego typu są nowoczesne nawyki żywieniowe oraz tryb życia. Niektórzy naukowcy uważają, że nadmiernie ogromna dbałość o higienę i spożywanie produktów, które są mocno przetworzone, obejmują sztuczne barwniki oraz konserwanty sprawia, że niebezpieczeństwo zachorowań na alergię o wiele wzrasta. Jak najbardziej w związku z tym pojawiają się również pionierskie możliwości traktujące leczenia i zapobiegania chorobie, jaką jest właśnie alergia. Należy niemniej jednak pamiętać, że jeśli już ktoś na nią zachoruje, musi dołożyć wszystkich starań, żeby w stosowny sposób zmienić swoje życie i po prostu wyeliminować z niego te elementy, które powodują reakcję uczuleniową.
alergie na jad owadów
Taka najczęściej dotyka małe dzieci i przeważnie przechodzi, przeradzając się w uczulenie na przykład na pyłki roślin. Jednakże zdarza się, że na alergię pokarmową cierpią ludzie dorośli. W takiej sytuacji choroba ta staje się nadzwyczaj groźna, bo podanie szkodliwego produktu nawet w niewielkich ilościach może w skrajnych wypadkach powodować nawet wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Wskutek tego osoby dotknięte alergią pokarmową musza bardzo uważać na to, co jedzą.